تبلیغات
زیرخاکسترذهن

متفرقه/ 77/ آنچه که درباره شرف الشمس باید بدانید/


هرساله در بسیاری از محافل و مجالس حقیقی و مجازی مطالبی در مورد شرف الشمس و طریقه نوشتن ان در نوزدهم فروردین شنیده و خوانده می شود که شرح مختصر آن را در ذیل می بینید :


دعای شرف شمس 


بسم الله الرّحمن الرّحیم


اَللّهُم اِنّی اَسئَلُكَ بِالهاءِ مِنْ اِسمِكَ الْاَعظَم و بالثَلآثِ العِصّیِ و بالالَفِ المُقَّّوِم و بِالمِیمِ الطَمیس الاَبتَر و بالسِّلمِ و بالاَربَعَه الَتِی ه‍ِی كالكَفِ بِلا مُعصَم و بِالهاءِ المَشقُوقَه و بالواوِ المُعظَّم صوره اِسمكَ الشَّریفِ الاَعظَم اَن تُصَلِیَ علی سَیِّدِنا مُحمَّدِ وَ آلِهِ بعدد حروف ماجری بِالقلم و اَن تَقضِی حاجَتِی.


این دعاشرف الشمس نامیده می شود در کتاب «جنه الوافیه» مشهور به «مصباح کفعمی» آمده است (مصباح کفعمی کتابی نسبتا" معکتبر در ادعیه است). 
گفتنی است که مرحوم کفعمی، سند معتبری برای این مطلب ذکر نکرده و تنها گفته است : این حروف شکل اسم اعظم است . بعد در حاشیه کتاب می گوید: در بعضی از کتاب های علمای شیعه دیدم که این شکل از امیرالمؤمنین (ع) نقل شده است . به نظر می رسد بیان چنین نقلی محکم نیست ; چون سند این روایت تا امیرالمؤمنین (ع) ذکر نشده است . مرحوم شیخ بهایی هم همین شکل را در کتاب «سر المستتر» با اندکی تغییر آورده است.
البته در کتاب های یاد شده این شکل به «شرف الشمس» نامیده نشده است و احتمالا تشخیص اساتید علم ختوم و اذکار این بوده که این شکل در شرف شمس - که نوزدهم فروردین ماه است - نوشته شود که ساعت خوبی است و باعث تأثیر بیشتر این شکل خواهد بود. برای نوشتن این شکل یا حک آن بر روی انگشتر، در نوزدهم فروردین سند مکتوبی یافت نشد; اما از برخی بزرگان (مثل مرحوم کشمیری) این مطلب شنیده شده است.
از سنگ شرف الشمس برای : چشم زخم ، گشایش امور ،برآورده شدن آرزوها ،افزایش رزق وروزی استفاده می گردد.
یک نکته دیگر آنکه :
در روز شرف الشمس شکل شرف الشمس  را از ساعت 11 ظهر تا ساعت 23 روی طلا ، عقیق زرد ، پارچه زرد کشیده و یا حک نموده و یا با خط زرد روی کاعذ و یا پارچه می نویسید و دعای آورده شده را خوانده و نوشته و بعد هر حاجتی که از خدا دارید را زیر دعا می نویسید و درقرآن میگذارید انشاالله برآورده می شود.مرحوم كفعمی در كتاب مصباح كفعمی بدون آن كه سند محكمی ذكر كند می گوید: این حروف (دعای شرف الشمس) شكل اسم اعظم است، سپس در حاشیه كتاب یاد شده می گوید: در بعضی از كتاب های شیعه دیدم كه از امیر المؤمنین ـ علیه السّلام ـ نقل شده است.(بحارالانوار، ج 54، ص 22.)

البته در كتاب های یاد شده این حروف و شكل به شرف الشمس نامیده نشده است، بلكه ممكن است تشخیص اساتید علوم ختوم و اذكار این بوده كه این شكل در شرف شمس ـ كه نوزدهم فروردین ماه است ـ نوشته شود كه ساعت خوبی است و باعث تأثیر بیشتر این ذكر می شود. برخی این شكل و ذكر را بر روی انگشتر حك می كنند،(ابراهیم بن علی عاملی كفعمی، قم، انتشارات رضی، 1405 ق.)


مرحوم شیخ بهائی نیز در كتاب "سرالمستتر" در رابطه با این شكل كه بعضا به شرف الشمس معروف شده ،مطالبی بیان فرموده است.
می گویند كه شرف الشمس را باید در روز 19 حمل كه مطابق با روز 19 فروردین است، از طلوع آفتاب تا ظهر بر عقیق زرد و در صورت عدم امكان بر كاغذ زردی نوشته و با خود حمل نماید، ولی تجدید آن در روز مذكور در سال های بعد شرط نشده است و لازم نیست."

یکی از علماء درباره شرف الشمس می گوید:

شرف الشمس از علوم غریبه است، لكن در كتب متقدمین(عالمان قدیم از صدر اسلام تا چند قرن پیش) اعم از روایی و ادعیه و اذكار اثری از آن نیافتم . فقط متاخرین در چند قرن اخیر آن را معتبر می دانند . بیاناتی درباره شرف الشمس و طریقه تكثیر آن به صورت مربع یا مسبع(هفت ضلعی) و غیره و نیز آثار و بركات آن مطالبی متذكر شده اند . بعضی آن را ماخوذ از اسم اعظم تلقی كرده اند . در كتاب "جواهر مكنونه" كه از كتب خطی اذكار است و همچنین در كتاب "السحاب اللئالی" تالیف سید عبدالله بوشهری و كتب دیگر، آثاری از جمله دفع فقر و بیماری ها و حفظ از گزند جانوران و ایمنی از بلایا و كسب عزت و بزرگی برای آن متذكر شده اند


نوزدهمین روز از ماه فروردین برای منجمان مسلمان اهمیت ویژه ای داشته است. روزی که خورشید 19 درجه در برج حمل(فروردین) باشد. آن ها می گویند این روزخاص بنابه محاسبات نجومی، روزی خوش یمن و بابرکت است و البته در ساعت های خاصی در این روز، بهترین موقعیت خورشید در کهکشان در سال است.

ابوریحان بیرونی در کتاب التفهیم در باب « در احکام نجوم » فصل « بهرهای (بهره ها ) ستارگان اندر بروج » زیر عنوان «شرف و هبوط ستارگان کدامند ‌‌» مطالبی را در خصوص شرف سیارات نوشته است .

براساس جدول کتاب التفهیم شرف شمس هنگامی است که خورشید 19 درجه در برج حمل باشد.

در میان عامه مردم هم این روز، روزی است که موکلان خورشید به زمین می آیند و چند ساعتی را در زمین می گذرانند. ساعت هایی که برای اهل زمین، از جمله خوش یمن ترین ساعت ها سال است. 


در باور عامیانه، «شرف الشمس» نگین انگشتری زردرنگ است که بعضی ها به نیت گشایش در کارها به دست می کنند. اما در واقع شرف الشمس سنگ نیست. بلکه دعایی منسوب به امام علی(ع) است که در روز نوزدهم فروردین با آدابی خاص می نویسند و نقشی رمزگونه را پشت انگشتر عقیق زردرنگ حک می کنند.

در روز شرف الشمس شکل شرف الشمس را از ساعت 11 ظهر تا ساعت 23 روی طلا ، عقیق زرد ، پارچه زرد کشیده و یا حک نموده و یا با خط زرد روی کاعذ و یا پارچه می نویسید و دعای آورده شده را خوانده و نوشته و بعد هر حاجتی که از خدا دارند را زیر دعا می نویسند و درقرآن می گذارند.

اما نقش های رمز گونه ای كه شرف ‏الشمس نامیده می‏شود در كتاب «جنة‏الوافیه» مشهور به «مصباح كفعمی» آمده است. كفعمی در حاشیه كتاب می‏نویسد: «در بعضی از كتاب‏های علمای شیعه دیدم كه این شكل از امیرالمؤمنین(ع) نقل شده است.كه وقتی عازم جهاد بود در بین راه كه استراحت می كردند این شكل ها را بر روی سنگی حك كرد و فرمود: این رمز پیروزی ماست . به نظر می‏رسد بیان چنین نقلی محكم نیست؛ چون سند این روایت تا امیرالمؤمنین(ع) ذكر نشده است. »

مرحوم شیخ بهایی هم همین شكل را در كتاب «سرّ المستتر» با اندكی تغییر آورده است. البته در كتاب‏های یاد شده این شكل به «شرف‏ الشمس» نامیده نشده است و احتمالاً تشخیص اساتید علم ختوم و اذكار این بوده كه این شكل در شرف شمس - كه نوزدهم فروردین ماه است - نوشته شود كه ساعت خوبی است و باعث تأثیر بیشتر این شكل خواهدبود.

در كتاب «هزار و یك نكته»، نكته 277، تألیف آیت‏اللّه‏حسن‏زاده آملی نیز مطالبی راجع به این شكل آمده است.

در کتاب های اسلامی هم نقش شرف الشمس هم را شامل پنج اسم اعظم خداوند می دانند که آنها را کلمات مبارکه: الله ، جمیل رحمن ، مومن و نور گفته اند و بجای نقش از پنج حرف اول آنها بصورت ا.ج.ر.م.ن میتوان استفاده کرد.

از سنگ شرف الشمس برای : چشم زخم ، گشایش امور ،برآورده شدن آرزوها ،افزایش رزق وروزی استفاده می شود. 
منبع : نور اسمان


بوریحان بیرونی دانشمند بزرگ ایرانی هم ویژگیهایی رو برای این روز ذکر کرده!

 در کتاب التفهیم در باب «در احکام نجوم» فصل « بهرهای (بهره ها ) ستارگان اندر بروج » زیر عنوان «شرف و هبوط ستارگان کدامند ‌‌» مطالبی را در خصوص شرف سیارات نوشته و براساس جدولی که آورده، بیان شده که شرف شمس هنگامی است که خورشید 19 درجه در برج حمل(فروردین) باشد.


درمورد شرف الشمس آنچه در متون طلسمات و رمالیها آمده این است:"وقتی شمس در درجه 19 حمل قرار می گیرد در حالتی است که اشراف بر سایر افلاک دارد ودر جایگاه خود بیشترین تاثیر رابر روی زمینیان دارد پس اگر در این ساعت شریفه طلسمی با ادعیه خاصه بر سنگی حک شود موجب می شود که هر کسی آنرا به همراه داشته باشد موفقیتهای زیادی را بدست آورد

"خوب این مساله را از سه جنبه مورد ارزیابی قرار می دهیم جنبه ریاضیات ومحاسبات- جنبه فیزیک واختر فیزیک و بالاخره جنبه شرعی ومذهبی-

از دیدگاه محاسباتی:از دیدگاه محاسباتی خورشید در درجه 19 حمل باشد مطابق با 19 فروردین نیست بلکه 19 فروردین 19 برج حمل است .تقویم دانان به قرار داد به روز اول تحویل سال اول برج حمل می گویند تا تقویمها برآن پایه تنظیم شود پس مساله ای حقیقی نیست وفقط یک قرار داد است اما از نظر نجومی خورشید در لحظه تحویل سال در اواخر صورت فلکی حوت است پس درجه 19 حمل 19 فروردین نیست بلکه اواسط اردیبهشت ماه است که می شود محاسبه کرد یعنی اگر فرض شود که مساله شرف الشمس واقعیت هم داشته باشد حتما 19 فروردین نیست-

شرف الشمس از لحاظ علوم تجربی:زمین در حرکت سالانه ای حول خورشید در حال حرکت است و در هر لحظه نسبت به خورشید در موقعیت خاصی قرار دارد و انحراف محوری آن عامل به وجود آمدن فصول در دو نیم کره اما به عکس هم می شودجهت تابش خورشید در دو فصل بهار وپاییز عمود بر استوا و در تیرماه عمود بر مدار راس السرطان در در نیم کره شمالی و عامل تابستان در این منطقه و بالعکس به علت دور بودن از نیم کره جنوبی عامل فصل زمستان در آن نیم کره است ودر دی عمودبر مدار راس الجدی می تابد که عامل تابستان در نیم کره جنوبی وزمستان در نیم کره شمالی است برای خورشید به غیر از ایجاد فصول در دو نیم کره تاثیر دیگری بر زمین تجربه نشده است وموقعیت ممتازی وجود ندارد که میزان تاثیر درآن زیاد باشد مگر مواقعی که در انقلابات فصلی یا اعتدالین باشد و حال اگر مثلا در 400 سال پیش دانشمندی تاثیری خاص را در زمانی ذکر کرده دلیل نمی شود که امروزه هم همان روز همان تاثیر باشد کما اینکه جهان در سیلان وتحول است-مثلا ما می گوییم در ماه جاری در ساعت 4 بعدازظهر کلاسی بیشترین کاربری را از نظر فعالیت دارد دلیل نمی شود ماه بعد هم همان ساعت اینگونه باشد پس اینگونه مسائل علاوه ذکر دلیل احتیاج به محاسبه سالانه دارد-


حرز شرف الشمس باید روی عقیق زرد رنگ نوشته شود و اگر این سنگ در دسترس نبود، روی یک تکه کاغذ به رنگ زرد. در این حرز ۵ اسم اعظم خداوند به شیوه مخصوصی نوشته می‌شود که حکاکی آن کار هر کسی نیست. می‌گویند نویسنده این اسامی باید فرد آگاه و پاکی باشد و بتواند قوانین نوشتن این حرز را رعایت کند. در نوشتن شرف الشمس، هیچ خطی نباید دوبار کشیده شود، سوراخ‌های ستاره و میم و‌ها و واو نباید بسته باشد، خطوط ابتدا و انتهای ستاره نباید یگدیگر را قطع کنند، اندازه الف‌ها یکسان باشد، واو آخر روی تمام نقش کشیده شود و اگر متن، روی کاغذ نوشته می‌شود، به جای جوهر از گلاب و زعفران استفاده شود. 
 
معمولا روی سنگ شرف الشمس کلمات الله، جمیل، رحمان، مومن و نور با خطوط مخصوصی که برای این کار تعریف شده حکاکی می‌شود. البته گاهی حکاکان شرف الشمس به جای نوشته، از نقوشی استفاده می‌کنند که معرف همین کلمات هستند ودر واقع حروفی هستند که از تورات، ‌ انجیل و قرآن گرفته شده‌اند. گاهی هم به جای این نقش‌ها و کلمات پنج حرف اول آن‌ها یعنی الف، جیم، ر، میم و نون نوشته می‌شود.
 
اما به جز این‌ها، شرف الشمس چند شرط دیگر هم دارد. اینکه در ساعات مشخصی از روز نوزدهم برج حمل نوشته شود و به نام کسی باشد که قرار است از آن دائما استفاده کند. به همین دلیل است که بین شرف الشمس‌هایی که در بازار فروخته می‌شوند نمونه غیر اصل زیاد است. چون اطلاعی از زمان حکاکی آن‌ها، جنس سنگ و نویسنده خطوط آن در دست نیست و مهم‌تر از همه، سنگ به نام استفاده کننده آن حکاکی نشده است. سنگ‌های شرف الشمس در صورت نیاز، در سال‌های بعد درست در روز ۱۹فروردین ماه بازنویسی می‌شوند اما خیلی‌ها معتقدند اگر سنگ به درستی حکاکی شده باشد نیازی به بازنویسی ندارد. 

 
 خواص شرف الشمس
 
بر اساس آنچه در کتب قدیمی مثل «السحاب اللئالی» تالیف سید عبدالله بوشهری آمده، شرف الشمس از علوم غریبه است و در دفع فقر و بیماری‌ها و حفظ صاحب آن از گزند جانوران و ایمنی از بلایا و کسب عزت و بزرگی تاثیر دارد. 
 
اما به جز این، سنگ عقیق هم خواصی دارد که در روایت دینی همراه داشتن آن توصیه شده است. این سنگ باعث ایمنی در سفر، افزایش روزی، خیر و نیکی، آسانی و استجابت دعا است و شر و بدی را از فرد دور می‌کند. از امام موسی کاظم (ع) هم در حدیثی نقل شده است که انگش‌تر زرد در دست کنید که موجب آسانی است و در آن هیچ دشواری نباشد. 
 
پیامبر اکرم (ص) هم می‌فرمایند: «هر کس یکی ازعقیق‌های سرخ و زرد وسفید را در دست داشته باشد جز خیر و نیکی و فراخی روزی و سلامتی ازجمیع بلا‌ها نمی‌بیند و از شر پادشاه ظالم و از هر چه آدمی از آن می‌ترسد و حذر می‌کند امان می‌یابد.»

ارزش سنگ عقیق مخصوصاً عقیقی که مزیّن به شرف شمس باشد را نمی توان در چند جمله بیان نمود ، پیامبران و ائمه اطهار (ع) بر سنگهای انگشتر صحه گذاشته اند اما نه به خاطر آنکه اثرى جادویى دارند، بلکه آن نگین هرچه باشد برگزیده شده و براى دارنده آن اثراتى از جمله فتح مهمات و دفع بلیات و غیره دارد و اثرات آنها ذاتى نیست و از جانب خداى تعالى است . پس اگر کسى اثر آنچه را که همراه خود مى دارد ، ذاتى و مستقل بداند به خداى یگانه شرک ورزیده است . همه ملک سلیمان را خداوند در انگشتر او قرار داده بود، هرگاه سلیمان آن در دست مى گذاشت تمامى جن و انس و شیاطین و همه پرندگان و وحوش به نزد وى حاضر گشته و از او اطاعت مى کردند . باد مأمور حمل تخت او بود و همه شیاطین و انسانها و پرندگان و چهار پایانى که تحت اوامرش بودند همگى آنها را جابه جا مى نمود.

 

حضرت سلیمان به گاهی اوقات ، انگشترش را در اختیار برخى از خدمتکارانش قرار مى داد. روزى شیطان آمد و خادم او را گول زد و انگشتر را از او ستاند و آن را در دست نهاد ، نتیجه آن شد که تمام شیاطین و جن و انس و پرندگان و وحوش مسخر او گشتند و آن حضرت در جست و جوى انگشتر شد ولى آن را نیافت . سرانجام شیطان ترسید که مردم متوجه حیله او شوند آن را به دریا انداخت . خداى – عزوجل – ماهى را مأمور به بلعیدن آن انگشتر نمود ، بنى اسرائیل چهل روز در جست و جوى حضرت سلیمان بودند و از آن طرف سلیمان در ساحل دریا به دنبال انگشتر بود و با گریه و زارى به سوى خداى تبارک و تعالى استغفار مى نمود و از این اتفاق به جانب خدا توبه مى کرد . پس از چهل روز به صیادى رسید که ماهى صید مى کرد ، حضرت سلیمان به او کمک نمود . آن صیاد پس از صید ، یک ماهى به سلیمان داد ، او شکم ماهى را شکافت انگشتر خود را در آن دید و انگشتر را به دست کرد و شیاطین و جن و انس و پرندگان و وحوش در برابرش خضوع کردند و پادشاهى او به همان حالت اول بازگشت و حضرت ، آن شیطان (که انگشتر را ربوده بود) به همراه لشگرى که همراه او بودند به وسیله اسماء الهى حبس نمود و عده اى را در دل دریا و بعضى را در میان سنگ و صخره ها زندانى نمود و آن شیاطین تا روز قیامت زندانى و معذب هستند .


 

حضرت محمد(ص) فرمودند: (یا على) همانا عقیق اولین کوهى است که به ربوبیت خداى متعال و نبوت من و وصى بودن تو و امامت فرزندانت و اختصاص داشتن بهشت به پیروان تو و اختصاص آتش به دشمنان تو شهادت داده است. از شرف شمس همه بعنوان نمونه ای از خاتم سلیمانى نام برده اند و آن را به عوالم خمسه تفسیر کرده اند و رازی از تورات و انجیل و قرآن می دانند که در کتاب شمس معارف کبرى جلد اول مطالب بیشتری در خواص شرف شمس آورده شده وحضرت آیت الله حسن زاده آملی وشیخ بهای به مطالب بیشتری در این زمینه اشاره فرموده اند .


در دیوان منسوب به امام علی (ع) شعری است که شکل شرف شمس در آن آمده است، در این شعر امام (ع) می فرماید:

 

ثلاث عصی صففت بعد خاتم                    على رأسها مثل السنان المقوم‏

 

و میم طمیس أبتر ثم سلم                   إلى کل مأمول و لیس بسلم‏

 

و أربعة مثل الأصابع صففت                   تشیر إلى الخیرات من غیر معصم‏

 

و هاء شقیق ثم واو مقوس                   علیها إذا یبدو کأنبوب محجم‏

 

فیا حامل الاسم الذی لیس مثله             توق من الأسواء تنج و تسلم‏

 

فذاک اسم الله جل جلاله                      إلى کل مخلوق فصیح و أعجم

 

بنابراین شعر؛ شکل شرف شمس از این قرار است:

 

 

البته در این روایت، به زمان نگارش اشاره ای نشده است؛  به همین سبب در برخی از استفتاءات از مراجع معظم تقلید درباره استفاده از انگشتری که اذکار و شکل مشهور به شرف شمس در آن حک شده است، چنین آمده است:

 

 

« این حرز منسوب به امیر المؤمنین (ع) است، که بر روی سنگ های قیمتی مانند عقیق نوشته می شود، پس به دست کردن چنین انگشتری به قصد رجا (به امید کسب ثواب) اشکالی ندارد.شرف الشمس از لحاظ شرعی ومذهبی:مساله شرف الشمس از نظر فقهی جایگاه خاصی ندارد و روایاتی ضعیف و غیر قابل استناد در حول آن قرار دارد که چیزی را ثابت نمیکنداما استناد به اینکه حضرت علامه حسن حسن زاده آملی این مساله را تایید نموده - این که حضرت استاد در کتاب هزار ویک نکته- نکته ای گذرا را به این مساله اختصاص داده که به نقل از کتب فرقه اسماعیلیه و سایر کتب جفر و علم حروف به آن می پردازد ودر انتهای متن متذکر می شود "ضحک للغافلین و عبره للمحصلین" یعنی چه عوام غافل و چه محصلین جویای دانش به بی اساس بودن آن واقفندو اینجا جای تعجب است که سود جویان با تحریف سخن ایشان وی را معتقد به این امور جلوه می دهند تا عوام را بفریبند واز جهالت عوام به نفع خود سود برند-نتیجه:-پس مساله شرف الشمس چه از لحاظ ریاضیاتی ومحاسباتی و چه از لحاظ علوم تجربی و عقلانی و چه از لحاظ علوم شرعی ومذهبی جایگاهی ندارد چرا که هر موضوعی را بشر یا باید از نظر عقل یا تجربه یا وحی نگاه کند و چیزی که در سه محور مردود است لاجرم کلا مساله ای خرافی وخلاف واقع وبدعت محسوب می شود وبه قول فرمایش حضرت علامه حسن زاده"ضحک للغافلین وعبره للمحصلین"از لحاظ آماری نیز می توان به آن پرداخت کدام بی چاره ای بوده که صرفا با دست کردن این انگشتری خوشبخت یا سرمایه دار شده و یا کدام بیمار شفا یافته است.
"افوض امری الی الله ان الله بصیر بعباد"

منبع:مركز نجوم و آسمان نماتاریخ ارسال : سه شنبه 18 فروردین 1394 10:42 ب.ظ | نویسنده : سید خلیل جبارفلاحی

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

تاریخ ارسال : سه شنبه 23 مرداد 1397 10:12 ق.ظ

Wow tons of amazing advice.
viagra prices uk online viagra buy viagra ireland pharmacy buy online buy viagra where viagra uk prescription sildenafil or viagra buying viagra online without prescription what is viagra viagra online usa
تاریخ ارسال : دوشنبه 7 خرداد 1397 05:16 ب.ظ

Nicely put. Cheers.
buy cialis uk no prescription weblink price cialis click now buy cialis brand cialis australia org cialis 5 mg scheda tecnica cialis tablets australia generic cialis 20mg uk cialis prices in england cialis 5mg prix import cialis
تاریخ ارسال : پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 09:11 ب.ظ

With thanks, Quite a lot of info!

link for you cialis price deutschland cialis online weblink price cialis cialis for sale in europa we like it cialis price sialis viagra vs cialis generic cialis review uk cialis 5mg prix cialis daily new zealand
تاریخ ارسال : سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 09:57 ق.ظ

Amazing all kinds of excellent information.
buy viagra online no prescription viagra prices uk buy viagra internet viagra uk price buy generic viagra paypal buy viagra with no prescription how to buy viagra on line how to buy viagra online without how can i order viagra buy generic viagra uk
تاریخ ارسال : شنبه 4 فروردین 1397 12:07 ق.ظ

Incredible loads of awesome tips!
5 mg cialis coupon printable cialis prices in england purchase once a day cialis estudios de cialis genricos low cost cialis 20mg cialis canadian drugs the best choice cialis woman cialis 30 day trial coupon viagra vs cialis vs levitra venta de cialis canada
تاریخ ارسال : دوشنبه 28 اسفند 1396 05:40 ق.ظ

Reliable forum posts. Many thanks.
cialis prezzo in linea basso cialis from canada 200 cialis coupon generic cialis pro how to purchase cialis on line cialis online cialis daily reviews try it no rx cialis only now cialis for sale in us warnings for cialis
تاریخ ارسال : سه شنبه 15 اسفند 1396 12:00 ق.ظ
ممنون از وبلاگ زیباتون
تاریخ ارسال : شنبه 7 مرداد 1396 07:02 ب.ظ
I've been surfing online more than three hours today, yet I
never found any interesting article like yours. It is pretty
worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.
تاریخ ارسال : جمعه 16 تیر 1396 06:12 ب.ظ
What's up, I would like to subscribe for this weblog to obtain most up-to-date
updates, thus where can i do it please assist.
تاریخ ارسال : دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:53 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts on متفرقه.

Regards
تاریخ ارسال : سه شنبه 24 آذر 1394 04:36 ب.ظ

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر