تبلیغات
زیرخاکسترذهن

متفرقه/ 80/ تحریم حج به نفع کیست؟ / ویژه جنایت اخیر عربستان


تحقیرِ عَجَم تا کی، از سوی هوس بازان
بر آلِ سعود نفرین، بی حد و شمار انگار
تحریم کنید این حج، تحقیر مسلمانان
تعطیل کنید عُمره، بازار قمار انگاردر مستی خود غرقند، اصحابِ ضرار انگار،
این قوم نمی ترسند، ازآتشِ نار انگار
\"لات\" و\"هُبَل\" و\"عُزّی\"، اِرثِ پدرِایشان
درجنگِ خداهستند ، با داروندار انگار
این شِبهِ یهودیها، یا آلِ سعودیها،
بدترزمجوس این بار، خونخوارِ شرار انگار
تحقیرِ عَجَم تا کی، از سوی هوس بازان
بر آلِ سعود نفرین، بی حد و شمار انگار
تحریم کنید این حج، تحقیر مسلمانان
تعطیل کنید عُمره، بازار قمار انگار
مهدی نظری بنما، برشیعه دراین وادی،
گردیده عدو کفتار، ازبهرشکار انگار


*****

رها کن هموطن حج را رها کن.
دلت را خانه ی پاکِ خدا کن.
رها کن این همه جهل و خمودی.
حمایت کم کن از شیخ سعودی
خدا در کعبه ی تازی نباشد
« خداخواهی»، «خدابازی» نباشد
دلت را پاک کن تا حق ببینی
وجودت را به حق ملحق ببینی


*****

ننگ است ملخ خوار چنین خش بكشد
خش روی نجابت سیاوش بكشد
ای كاش خشایار شبی برگردد
تا خاك ریاض را به آتش بكشد


تحریم حج به نفع کیست؟

در ادامه مطلب

تحریم حج به نفع کیست؟
با رسانه ای شدن خبر تجاوز به دو نوجوان ایران در جده، دوباره پیشنهاد «تحریم حج» به میان آمده است. تاریخِ تحریم حج از سوی ایرانیان نشان می دهد که این اولین و آخرین باری نیست که رفتن به عربستان برای به جا آوردن حج عمره و تمتع، مورد تردید قرار می‌گیرد.
تحریم حج به نفع کیست؟
آیت‎الله مکارم: آیا به هر قیمتی باید به حج عمره رفت؟/ از این مسئله به سادگی نگذرید!
به گزارش دین آنلاین، آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید قم، در سخنانی از اتفاقات بوجود آمده در فرودگاه شهر جده عربستان سعودی انتقاد کرد.
این مرجع تقلید روز چهارشنبه در جلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم بیان داشت: مایل نبودم مساله حادثه ناگوار فرودگاه جده رسانه ای شود اما سوال ما از مسوولان حج آن است که آیا عمره مستحب را به هر قیمتی باید برویم؟ نمی خواهم مساله تحریم عمره را پیش کشم اما آیا به هر قیمت و به هر ذلتی باید به عمره رفت؟
وی در توصیه
آیت‎الله مکارم: به مسوولان خودمان عرض می کنیم که از این مساله ساده نگذرند و بنشینند فکر کنند تا کی باید عمره مستحب را برویم
به مسوولان سعودی در رابطه با ایجاد امنیت برای زوار گفت: اگر امنیت فرودگاه بین المللی متزلزل شود مردم دنیا در مورد شما چه خواهند گفت. آیت الله مکارم شیرازی در ادامه خطاب به مسئولان داخلی نیز گفت: به مسوولان خودمان عرض می کنیم که از این مساله ساده نگذرند و بنشینند فکر کنند تا کی باید عمره مستحب را برویم. نباید تن به هر اهانتی بدهیم تا بخواهیم مستحبی را به جای آوریم.
آیت الله مکارم شیرازی در سال ۱۳۸۶ نیز عربستان را به تحریم حجاج ایرانی تهدید کرده بود. وی با توجه به عملی نشدن وعده های دولت عربستان مبنی بر عدم تعرض به شیعیان گفته بود: اگر دولت عربستان به وعده های خود عمل نکند، حج عمره را تحریم می کنیم . این مرجع تقلید در ادامه گفته بود: مسئولان کشور نباید تنها به وعده های دولت عربستان اکتفا کنند و باید شرایطی را فراهم آورند تا این وعده ها در عمل اجرا شود..
وی اظهار امیدواری کرد که تذکر مسئولان در این باره مؤثر واقع شود، وگرنه قطع کردن سود سالانه ۶۰۰ میلیارد تومان می تواند مجازات خوبی برای آنان باشد.

آیت‌الله نوری‌همدانی: علمای شیعه پیش از این نیز حج را تحریم کرده بودند
سال ۱۳۸۹ وقتی چند تبعۀ ایرانی در عربستان
آیت‌الله نوری‌همدانی: در گذشته نیز شاهد موضع‌گیری علما در برابر کشتارهایی که در عربستان صورت گرفت،‌ بودیم
اعدام شدند، آیت‌الله نوری‌همدانی از اقدام کشور عربستان به شدت انتقاد کرد و خواستار پیگیری مجدانه این مسئله شد.
این مرجع تقلید حوزه علمیه قم گفت: عربستان نوکر آمریکا است و پول نفت خود را در مسیر نوکری آمریکا خرج می‌کند. باید سران نظام در برابر این اقدام موضع‌گیری قاطعانه‌ای داشته باشند، چراکه این عمل غیرقانونی و مخالف با حقوق بشر است.
وی با اشاره به اینکه وهابیت مایه ننگ اسلام است، بیان کرد: در گذشته نیز شاهد موضع‌گیری علما در برابر کشتارهایی که در عربستان صورت گرفت،‌ بودیم. در سال‌های دور یک ایرانی با ناحق در عربستان اعدام شد که در آن زمان آیت الله صدر، آیت الله خوانساری و آیت الله کوه کمره‌ای در برابر این مسئله موضع‌گیری کرده و یک سال حج را تعطیل کردند.اعدام یک زائر ایرانی بیمار در ۱۳۲۲ش، به تیرگی مناسبات دو دولت ایران و سعودی و تحریم حج توسط ایران انجامید، گفته می شود هرچند این تحریم در ۱۳۲۷ش و در پی برقراری مناسبات سیاسی میان دو دولت لغو شد، اما تضییقات حجاج شیعه، و به ویژه ایرانیان، به نحوی تداوم یافت.

رسایی: مسلمانان حج
سردار کوثری: اگر به عنوان اعتراض به این جنایات مردم ایران حج را تحریم کنند مطمئناً تاثیرات خودش را خواهد گذاشت و فشار زیادی را به عربستان می آورد
را تحریم کنند/ سردار کوثری: مردم خودشان باید تصمیم بگیرند

نمایندگان مجلس نیز هر از چندی در تقابل با سیاستهای خصمانۀ عربستان، معمولا دم‌دستی‌ترین پیشنهادشان تحریم حج بوده است. مثلا حجت الاسلام رسایی در آخرین روزهای سال ۱۳۸۹ برای طرفداری از مردم بحرین، از مسلمانان جهان خواست تا حج را تحریم کنند: اعزام صدها هزار حاجی به عربستان سالانه درآمد چند میلیاردی از كشورهای مختلف برای آل سعود دارد و از ایران نیز پول كلانی برای حج غیرواجب به عربستان تزریق می‌شود كه این پول‌ها امروز به سلاح تبدیل و علیه مسلمانان و شیعیان به كار گرفته می‌شود. «شاید از نظر سیاسی نتوانیم اقدامی در خصوص تحولات بحرین و لیبی انجام دهیم ولی قطعاً با تحریم حج عمره و عدم اعزام حجاج به عربستان می‌توانیم آل سعود را ادب كنیم»

کوثری: مردم تصمیم بگیرند
سردار کوثری اما خواست مردم را بر اراده های دیگر در این زمینه مقدم دانسته و گفت: می توان جلوی اعزام حجاج را گرفت ولی واقعیت امر این است که این موضوعی نیست که نظام بخواهد راجع به آن تصمیم نهایی بگیرد و در درجه اول خود مردم باید متوجه ضرورت تحریم حج بشوند، مسئولین نظام هم موافق این امر هستند اما در مورد این مسئله وحدت تصمیم گیری در آحاد مختلف مردم وجود ندارد .
وی افزود:
امام خمینی پس از کشتار حجاج ایرانی در عربستان: اگر به عنوان اعتراض به این جنایات مردم ایران حج را تحریم کنند مطمئناً تاثیرات خودش را خواهد گذاشت و فشار زیادی را به عربستان می آورد
اگر مردم موافق تحریم بودند بعد از جنایت آل سعود در سال ۶۶ و کشتار زائرین بیت ا.. الحرام دیگر ذوق و علاقه ای برای رفتن به حج نباید وجود می داشت در صورتی که این گونه نبود و بعد از آن واقعه تقاضا برای حج بسیار زیاد بود و بالاخره مردم با این نگاه که می خواهند فریضه الهی را انجام دهند و به زیارت قبور ائمه معصومین بروند علاقه زیادی را از خود نشان می دهند. اگر به عنوان اعتراض به این جنایات مردم ایران حج را تحریم کنند مطمئناً تاثیرات خودش را خواهد گذاشت و فشار زیادی را به عربستان می آورد.

حج خونین سال ۱۳۶۶ و پیام امام خمینی (ره)
در حج سال ۱۳۶۶ حاکمان سعودی دست به کشتار بی‌رحمانۀ حجاج ایرانی و خارجی حاضر در مراسم برائت از مشرکین ‌زدند. پس این فاجعه امام خمینی (ره) در پیامی تاریخی دربارۀ این جنایت گفت: حکومت سعودى مطمئن باشد که آمریکا لکه ننگى بر دامنش نهاده که تا قیام قیامت هم با آب زمزم و کوثر پاک نمى شود.
در انتهای این پیام آمده است: اکنون نوبت زائران دیگر کشورها و خصوصا علما و روشنفکران و گویندگان است که پیام مظلومیت ما را به جهان ابلاغ کنند.
امام در این پیام سخن از تحریم حج نگفت و زائران را به گفتن حقایق دربارۀ استعمار و برائت از مشرکین تشویق کرد. مراسم برائت از مشرکین تا سال ۷۰ تعطیل شد و پس از آن در خیمه های عرفات و منا برگزار شد.

به جای زیارت مکه و مدینه، ایران را آباد کنید
امام خمینی پیش از حج ۶۶، در سالهای ابتدایی انقلاب یعنی ۲۶ خرداد
برخی معتقدند عربستانی ها بیش از ما به دنبال تحریم حج هستند چرا که در شرایط کنونی که حکومت عربستان تبدیل به مهمترین حکومت ضد انقلاب منطقه شده است، و بهترین کانال برای انتقال پیام انقلاب به درون عربستان همین مناسک حج است
ماه سال ۱۳۵۸ در پیامی مردم ایران را به جهادی همگانی برای سازندگی ایران دعوت کرد:
همه موفق باشند که در این جهاد شرکت کنند و این خرابه را بسازند و برادران خود را کمک نمایند، که شاید هیچ عبادتی بالا‌تر از این عبادت نباشد. بلکه من از اشخاصی که برای زیارت‌ها مثل زیارت مکه معظمه و مدینه منوره می‌خواهند به طور استحباب بروند، از آن‌ها می‌خواهم و تقاضا می‌کنم که شما برای ثواب می‌خواهید مکه مشرف بشوید و یا می‌خواهید مدینه منوره و یا به عتبات مشرف شوید، امروز ثوابی بالا‌تر از این نیست که به برادران خودتان کمک کنید. و این سازندگی را همه با هم شروع کنید که ایران خودتان درست ساخته بشود و برادران شما نجات یابند. خداوند به همه شما اجر عنایت می‌کند و‌‌ همان ثوابی را که شما از زیارت‌ها می‌خواهید، خداوند به شما در این جهاد خواهد داد.

تحریم حج، به نفع کیست؟
موافقان تحریم حج، برای تحریم دو علت عمده برمی‌شمرند: یکی ضرر اقتصادی‌ است که از تحریم حج بر اقتصاد عربستان وارد می شود و دیگری نگاه داشتن عزت و مقابله با توهین عربستان به زائران ایرانی.
در این میان برخی  معتقدند عربستانیها بیش از ما به دنبال تحریم حج هستند «چرا که در شرایط کنونی که حکومت عربستان تبدیل به مهمترین حکومت ضد انقلاب منطقه شده است و بهترین کانال برای انتقال پیام انقلاب به درون عربستان همین مناسک حج است.»
از این روی برخی از منتقدان تحریم، معتقدند تحریم حج بیش از آنکه منافع عربستان را به خطر بیندازد ممکن است منافع ایران را با مخاطره روبرو کند، افزون بر آنکه در شرایط فعلی برهم خوردن روابط این ـ سعودی بیشتر به سود دولتهایی مانند اسرائیل تلقی میشود.
 

تاریخ ارسال : پنجشنبه 27 فروردین 1394 02:49 ب.ظ | نویسنده : سید خلیل جبارفلاحی

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

تاریخ ارسال : پنجشنبه 2 آذر 1396 02:06 ب.ظ
سلام
آقا خلیل شما که خودت شاعری بهتر نبود نام شاعر اشعار این صفحه را قید می کردی؟!
تاریخ ارسال : شنبه 25 شهریور 1396 05:45 ق.ظ
May I just say what a relief to uncover a person that truly understands what they
are talking about over the internet. You certainly realize how to bring a problem to
light and make it important. A lot more people must look
at this and understand this side of your story. I can't believe
you aren't more popular given that you most certainly have the gift.
تاریخ ارسال : دوشنبه 30 مرداد 1396 06:17 ب.ظ
Hey there! I simply want to give you a big thumbs up for
the excellent information you have got here on this post.
I will be coming back to your site for more soon.
تاریخ ارسال : جمعه 13 مرداد 1396 09:55 ب.ظ
Hello there I am so delighted I found your blog, I really found you by error, while I was researching on Askjeeve for something else, Anyhow I am here
now and would just like to say cheers for a fantastic post and
a all round entertaining blog (I also love the theme/design),
I don't have time to read it all at the minute but I
have bookmarked it and also included your RSS feeds, so
when I have time I will be back to read a lot more, Please do
keep up the superb work.
تاریخ ارسال : جمعه 25 فروردین 1396 03:46 ق.ظ
A fascinating discussion is worth comment. I do believe that you
ought to publish more about this topic, it may not be a taboo subject but generally folks don't talk about these topics.
To the next! Many thanks!!
تاریخ ارسال : یکشنبه 13 فروردین 1396 04:42 ق.ظ
This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me.
Appreciate it!
تاریخ ارسال : شنبه 29 فروردین 1394 02:52 ب.ظ
این اشعار بسیار زیبا بود.
تاریخ ارسال : پنجشنبه 27 فروردین 1394 03:13 ب.ظ
سلام عزیز خوبی؟ مطالب وبلاگتو دیدم بسیار زیبا بود معلومه که وقت گذاشتی .من یه پیشنهاد داشتم که واسه وبلاگ جفتمون خوبه اونم اینکه به وب سایت منم سر بزنی و باهم تبادل لینک داشته باشیم از این به بعد مثل دو تا دوست خوب واسه هم میشیم بعد از اینکه لینک کردی خبرم کن تا با افتخار لینکت کنم

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر